wtorek, 15 października 2013

„Katotalib, który po nocach straszy dzieci…”

W czwartek, 3 października 2013 r., w Klubie „Gramofon” w Kępnie odbyło się spotkanie z Tomaszem Terlikowskim, znanym dziennikarzem, publicystą, autorem wielu książek, komentatorem ważniejszych wydarzeń z życia Kościoła i naszego kraju. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Solidarni w działaniu” przy wsparciu kępińskich sympatyków prawicy

Tomasz P. Terlikowski (ur. 1974 r.) doktor filozofii, dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny, publicysta, wykładowca akademicki, tłumacz, działacz katolicki. Redaktor naczelny portalu Fronda.pl, do niedawna też kwartalnika „Fronda”. Autor ponad trzydziestu książek naukowych i publicystycznych (w tym jednej powieści zatytułowanej „Operacja Chusta") m.in. „Chodzi mi tylko o prawdę (wywiad-rzeka z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim), „Benedykt XVI”, „Walka o duszę świata”, „Raport o stanie wiary Polsce” (współautor), „Ślady Boga” „Faktura na zabijanie. Współczesny przemysł śmierci”.

-Po wakacyjnej przerwie rozpoczynamy kolejny sezon spotkań z ciekawymi ludźmi – czytamy w anonsie zapowiadającym przyjazd Tomasza P. Terlikowskiego do Kępna (www.solidarniwdzialaniu.pl/‎). Organizatorzy zapewniają, że rok szkolny 2013/2014 będzie niemniej ciekawy co poprzedni. Zaczynają kontrowersyjnie i bardzo odważnie. Nie ulega bowiem wątpliwości, że tymi dwoma określeniami można najkrócej określić autora „Faktury na zabijanie”. Dziennikarz tak mówi o sobie: -katotalib, który po nocach straszy dzieci uczciwych ateistów i pobożnych otwartych katolików. Nie zaczyna dnia inaczej niż od szklanki krwi utoczonej z antyklerykałów, a jego jedynym hobby jest palenie na stosie heretyków (…). Tak zapewne wyobrażają sobie mój życiorys czytelnicy liberalnej prasy, ale niestety rzeczywistość jest mniej interesująca. Tomasz Terlikowski – co mocno podkreślał na spotkaniu – jest mężem jednej żony i ojcem piątki dzieci. Zawodowo związany był z większością polskich mediów (z wyjątkiem „Gazety Wyborczej” i „Naszego Dziennika”).

Inspiracją spotkania w Kępnie stała się ostatnia publikacja dziennikarza zatytułowana „Faktura na zabijanie. Współczesny przemysł śmierci”, którą wydawca na okładce tak anonsuje: Mocna, do bólu konkretna i momentami przerażająca książka o tym, kto i ile zarabia na aborcji, in vitro, eutanazji i innych sektorach przemysłu śmierci. Autor „Walki o duszę świata” wprost wyraził swoje zdanie na temat m.in. aborcji, eutanazji, operacji zmiany płci, eugeniki. We wstępie tak uzasadnia powstanie swojej książki: -Stworzenie obozów koncentracyjnych pozwoliło rozwinąć umiejętności ekspertom z IBM (tak, tak, tego IBM), którzy stworzyli system znakowania więźniów i do końca wojny systematycznie go poprawiali i sprawdzali. Na Holokauście i II wojnie światowej zarobili gigantyczne pieniądze Hugo Boss czy Coco Chanel, Siemens oraz farmaceutyczny koncern Bayer (wtedy pod nazwą IG Farben), który produkował cyklon B. Nie inaczej jest obecnie. Aborcja, antykoncepcja, zapłodnienie in vitro i eutanazja są promowane i zdobywają kolejne rynki, ponieważ opłaca się to rozmaitym gigantom przemysłu farmaceutycznego, rynku ubezpieczeniowego czy globalnym graczom giełdowym. Zarówno w książce jak i na spotkaniu w Kępnie Tomasz Terlikowski przywołał wiele historii, które wskazywały, że warto walczyć o każde istnienie ludzkie. Skomentował też wpisy na Twitterze odnoszące się do wystąpienia w sejmie Kai Godek, pełnomocnika Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji”, uznając je za obraźliwe i niesprawiedliwe.

Tego wieczoru wywiązała się też dyskusja na temat demograficznych kłopotów Polaków. Prowadzone przez demografów badania wykazują, że trwający obecnie spadek dzietności jest trwającym procesem. Wśród przyczyn tego zjawiska wymienia się: zwiększone zainteresowanie zdobywaniem wykształcenia, trudności na rynku pracy, zmniejszenie świadczeń socjalnych na rzecz rodziny, brak w polityce społecznej filozofii umacniania rodziny i trudne warunki społeczno-ekonomiczne, w jakich znalazło się młode pokolenie. Zdaniem Terlikowskiego przeciwwagą na ten problem jest promocja macierzyństwa. Redaktorowi naczelnemu portalu Fronda.pl za przybycie do Kępna podziękowała Jolanta Jędrecka, prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Solidarni w działaniu”, która zaprosiła zebranych na następne spotkania. Tym razem gościem stowarzyszenia będzie poseł PIS – Andrzej Duda, który przyjedzie do Kępna 12 listopada 2013 r.
Grażyna Gatner

Dziękujemy Pani Grażynie Gatner za relację ze spotkania, która ukazała się na łamach "Tygodnika Kępińskiego"