czwartek, 16 października 2014

RELACJA ZE SPOTKANIA Z JAROSŁAWEM GOWINEM

   

    We wtorek, 7 października 2014 r., do Kępna na zaproszenie Stowarzyszenia „Solidarni w działaniu” przyjechał Jarosław Gowin, polski publicysta i filozof, senator VI kadencji, poseł na Sejm VI i VII kadencji, od 2011 do 2013 minister sprawiedliwości, założyciel i prezes partii Polska Razem oraz przewodniczący Klubu Parlamentarnego Sprawiedliwa Polska. Entuzjasta wolnego rynku i aktywności obywatelskiej. Tego dnia kępiński Pub „Gramofon” zgromadził osoby, które chciały porozmawiać   o trudnych politycznych wyborach,  zjednoczeniu prawicy i rodzinie - tworzącej według Jarosław Gowin - wspólnotę narodową, kulturową           i ekonomiczną

Polityk, który stawia na rodzinę
 O godzinie 18.00 kępińskiego gościa powitali prezes Stowarzyszenia – Jolanta Jędrecka oraz - Piotr Adamski.Chciałbym, aby to spotkanie przybrało charakter swobodnej rozmowy na temat współczesnej Polski – mówił na wstępie wiceprezes „Solidarnych w działaniu”. Jak się wkrótce okazało, sugestia ta znalazła swoje odzwierciedlenie w atmosferze, jaką tego wieczoru można było odnaleźć w „Gramofonie’.  Jarosław Gowin - w swoim wprowadzeniu do dyskusji - zwrócił uwagę na trzy zagrożenia, z którymi muszą zmierzyć się Polacy w najbliższym czasie. –W 2050 roku będzie nas już o 8 mln mniej – mówił. W ten sposób zwrócił uwagę zgromadzonych na zagrożenie demograficzne. Jest nas coraz mniej, stajemy się państwem najstarszych mieszkańców w Europie. Aby zmienić tę tendencję, należy podjąć konkretne działania na rzecz rozwoju i dobra rodziny. –Nie jestem katolickim talibem, na jakiego kreują mnie niektóre media. Nie walczę też o państwo wyznaniowe. Zwracam jedynie uwagę na potrzebę doprecyzowania prawa służącego rodzinie, myślę tu o uregulowaniach prawnych dotyczących np. in vitro. To właśnie rodziny są fundamentem, na którym budujemy wspólnotę narodową, kulturową i ekonomiczną, warto o tym zawsze pamiętać - podkreślał. Zauważył, że w tej chwili w Polsce widzi konieczność wyrównania szans polskich przedsiębiorców z dużymi koncernami reprezentowanymi przez tzw. galerie bądź sklepy wielko powierzchniowe. –Należy stawiać czoło korporacjom europejskim – apelował. I jako jedno z możliwych rozwiązań w tej kwestii proponował obciążenie wszystkich przedsiębiorców - niezależnie od kraju, z jakiego pochodzą – takim samym podatkiem. -Zmierzamy do sprawiedliwego opodatkowania wszystkich firm prowadzących swą działalność w Polsce, dążymy do jednolitego podatku obrotowego, polskie firmy muszą konkurować z zagranicznymi na uczciwych, równych warunkach. W ten sposób Jarosław Gowin przeszedł do zagrożenia gospodarczego, któremu musi stawić czoła nasz kraj. W tym kontekście mówił o szerzącej się biurokracji, absurdalnych pakietach prawnych, np. o unijnej dyrektywie ograniczającej emisję gazów cieplarnianych pochodzących m.in. z dużych zakładów przemysłowych. Zwrócił też uwagę na zarobki Polaków. –Zarabiamy cztery razy mniej niż mieszkańcy Europy Zachodniej, pobieramy więc 25% zarobków zachodnioeuropejskich – podkreślał. Trzecim zagrożeniem dla Polski staje się neoimperializm rosyjski.
            W drugiej części spotkania zebrani dzieli się z kępińskim gościem swoimi spostrzeżeniami na temat bieżącej polityki. Rozmawiano o braku odpowiedzialności politycznej,  zmianach, jakie powinny nastąpić w Polsce. Zastanawiano się, dlaczego w naszym kraju istnieje tak wielka dowolność w interpretacji prawa. Jak wymusić na adwokatach moralność? – pytał jeden z uczestników debaty. Oczywiście, nie obyło się i bez dyskusji na temat jednoczenia się prawicy, wspólnych list w wyborach samorządowych -  na razie w większości w wielkich miastach, wspólnym kandydacie na prezydenta i w 2015 r. wspólnych listach do Sejmu i Senatu. Jarosław Gowin wyjaśniał różnice w programach partii prawicowych. Wyraził też nadzieję, że wewnętrzny pluralizm, charakteryzujący partie tworzące nowy blok, tym razem stanie się fundamentem zjednoczenia się sił prawicowych w Polsce.
Na zakończenie organizatorzy spotkania z Jarosławem Gowinem zaprosili zebranych do udziału w następnym spotkaniu. Warto w tym miejscu przypomnieć, że dzięki działalności  Stowarzyszenia społeczno-kulturalnego „Solidarni w działaniu” Kępno odwiedziło wiele znamienitych postaci, wśród nich znaleźli się m.in. Ewa Stankiewicz, Rafał Ziemkiewicz, ks.Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Jacek Kurski, Marek Jurek, Paweł Kukiz i Beata Kempa.
Grażyna Gatner










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz